Wednesday, July 8, 2009

KRISTINA KOSTOVA 1977 - 2009
Во сообраќајка загинала скопјанка


Триесет и двегодишната Кристина Костова од Скопје завчера го загубила животот во сообраќајната несреќа на автопатот Гевгелија-Скопје кај клучката за селото Прдејци.Според полицијата во несреќата се повредени и тројца турски државјани, меѓу кои и едно дете. Повредените веднаш биле пренесни во гевгелиската болница, од каде поради сериозноста на повредите тие најверојатно ќе бидат пренесени во Клиничкиот центар во Скопје.
Според првичните сознанија на истрагата, Костова управувајќи автомобил марка "ситроен" се движела од Гевгелија кон Скопје. Од засега непознати причини скопјанката најверојатно изгубила контрола над возилото, по што излетала од коловозот, удрила во металната ограда меѓу двете коловозни ленти преминала на спротивната коловозна лента и удрила во автомобил "ауди", кој се движел од спротивниот правец во кој се наоѓале турски државјани, кои се движеле кон граничниот премин Богородица.Полицијата извршила увид по што по наредба на Истражен судија телото на починатата Костова било предадено за обдукција.

Tuesday, July 7, 2009

ZALNA VEST ! ! !


Pocituvani prijateli i prijatelki,

So neizmerna bolka i skrseno srce zalam sto moram da vi soopstam deka vcera na den 6 juli 2009 na avtopatot Gevgelija-Skopje nasata draga, sekogas nasmeana, vredna i polna so energija Kristina Kostova go zagubi zivotot na 32-godisna vozrast.

Kristina Kostova od avgust 2008 godina uspesho ja vrsheshe funkcijata Pretsedatel na Sovetot na mladi Vlasi od Makedonija, i napravi mnogu vo promoviranje na nashata organizacija kako na Balkanot taka i vo ramki na Evropa.

Posleden pozdrav i pocit mozeme da i odademe denes, 7 juli 2009 godina, od 14:00-15:00 casot vo kapelata na grobistata vo Butel.

Ti Blagodarime Kristina za neumornata rabota vo ramkite na nasata organizacija, za site ubavi druzenaj i patuvanja sto gi pominavme zaedno. Zasekogas ke ostanes del od nas, tvojata vedra nasmevka sekogas ke ja nosime vo svoite srca!

Pocivaj vo mir i vo ljubov Kristina, tamu na neboto imaj mesto polno so toplina i ljubov!


Consiliul a Tinirlor Armanj dit Machedonii
Совет на млади Власи од Македонија
Vlach Youth Council from Macedonia

ВО СООБРАЌАЈКА КАЈ ГЕВГЕЛИЈА Загина жена-возач

Триесет и двегодишната Кристина К. вчера го загуби животот во тешка сообраќајна несреќа, што се случи на автопатот Гевгелија - Скопје, кај клучката за селото Прдејци. Двајца турски државјани се повредени и поради сериозноста на повредите се задржани во гевгелиската болница. Според првичните сознанија, најверојатно починатата Кристина, која го управувала возилото марка „ситроен с3“, од засега непознати причини преминала на спротивната страна од автопатот и директно удрила во возилото, во кое се наоѓале турските државјани.
С.Та.

Izvor: "VRME"

Monday, July 6, 2009

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајка кај Гевгелија


Сузана Тасева
06.07.2009 18:17
Триесет и две годишната Кристина Костова од Скопје го загуби животот во сообраќајната несреќа што се случи денеска автопатот Гевгелија-Скопје кај клучката за селото Прдејци.
Во несреќата се повредени и тројца турски државјани, меѓу кои и едно дете. Повредените се наоѓаат во гевгелиската болница, а поради сериозноста на повредите тие најверојатно ќе бидат пренесени во Клиничкиот центар во Скопје.
Според првичните сознанија на истрагата, починатата со автомобил марка „Ситроен“ се движела од Гевгелија кон Скопје.
Од засега непознати причини таа изгубила контрола, по што излетала од коловозот, удрила и ја прелетала металната заштита на ограда меѓу двете коловозни ленти на автопатот и завршила во автомобилот „Ауди“, кој се движел од спротивниот правец.
Во него се наоѓале повредените турски државјани, а се движеле кон граничниот премин Богородица.
Телото на починатата скопјанка е предадено на обдукција, а истрагата се уште трае.